W bajkach jest tak – finałem miłości jest ślub, a potem … żyli długo i szczęśliwie. Koniec bajki. Może tylko kolejne części Shreka pokazały, co się może dziać później.

Kryzysy były, są i będą w związkach miłosnych. Często taki kryzys staje się punktem zwrotnym w rozwoju, a ból, który wtedy przeżywamy, niejednokrotnie jest „ostatnią kroplą”, która przelewa naszą czarę goryczy i popycha nas do spojrzenia na to co się dzieje NAPRAWDĘ.

W tym odcinku chcemy pomóc ci spojrzeć na kryzys z perspektywy duchowej. Korzyści z takiego podejścia do kryzysu są większe, niż ci się wydaje. Radykalne Wybaczanie ma do tego idealne narzędzia.

O czym usłyszysz w tym odcinku?
• czy kryzys może być czymś pozytywnym
• jaki jest cel związku (z perspektywy duchowej)
• czy rozwód jest rozwiązaniem?
• na czym polega odwaga do naprawiania związku
• kiedy lepiej jest odejść
• dlaczego kryzys jest okazją i do czego

Po wysłuchaniu tego odcinka możesz:
• przeczytać książkę Colina Tippinga “Radykalna Wybaczanie”
• umówić się na sesję z Trenerem Radykalnego Wybaczania (bazę znajdziecie na stronie Instytutu www.metodatippinga.pl)
• wypełnić arkusz RW
• podzielić się tym odcinkiem z minimum jedną osobą, której to może pomóc
• obejrzeć nasze filmy na YT

Radykalne Wybaczanie to metoda, której autorem jest Colin Tipping. To potężne i skuteczne narzędzie pracy nad sobą, które przynosi ulgę, spokój i poczucie lekkości życia. Od 20 lat działa na całym świecie z korzyścią dla tysięcy ludzi.

Instytut Metody Tippinga w Polsce, jedyny, licencjonowany ośrodek Radykalnego Wybaczania w Polsce.

Prowadzące to:
Magdalena Czaja
, Dyrektor Instytutu Metody Tippinga w Polsce, coach, autorka metody Lovefiting®
Ewa Turek, trener komunikacji, mówca, coach. Współpracownik Instytutu.

Magdalena Czaja
Witaj w Instytucie metody Tippinga w którym dzielimy się filozofią radykalnego wybaczenia. Nazywam się Magdalena Czaja i prowadzę jedyny w Polsce ośrodek oficjalnie reprezentujący tę metodę w Polsce. W tym podkascie wraz z naszą trenerką i współpracownicą Ewą Turek pomożemy ci lepiej poznać radykalne wybaczenie i jego narzędzia. Narzędzia, które od dekad zmieniają życie tysięcy osób na całym świecie pomagając uwolnić się od bólu przeszłości i teraźniejszości po to aby żyć z lekkością i radością bo wybaczenie naprawdę ma moc uzdrawiania.Zapraszam.

Magdalena Czaja
Dzień dobry dzień dobry

Ewa Turek
Witamy ponownie w kolejnym arcyciekawym odcinku.

Magdalena Czaja
Bo czyż nie są ciekawe nasze relacje, związki. Teraz się skupiamy kochani na związkach romantycznych, na naszych relacjach z ukochanymi, ukochaną, małżeństwach, związkach narzeczeństwach,

Ewa Turek
konkubinatach i jakkolwiek to nazwać.

Magdalena Czaja
Tak Tak i to będzie bardzo ciekawe i myślę, że jeśli dostaniemy taki sygnał, że to jest ciekawe to pociągniemy go jeszcze na kilku podkastach. Dzisiaj zajmiemy się rzeczami bardziej ogólnie z lotu ptaka zasygnalizujemy pewne rzeczy, odpowiemy sobie na pytanie dlaczego związki są trudne, kiedy z nich odejść a kiedy zostać. Oczywiście nie spodziewajcie się, że wam damy taką checklistę, że oznaczycie je sobie.

Ewa Turek
Jeśli on C to my D to nie takie proste niestety.

Magdalena Czaja
Nie ale pewne rzeczy za sygnalizuje. Do przemyślenia do refleksji. Zanim jednak przejdziemy do tego tematu to odwołujemy się do waszych maili, które do nas piszecie. Jest nam bardzo bardzo miło bardzo dziękujemy za te ciepłe słowa.

Ewa Turek
Że jesteście po drugiej stronie.

Magdalena Czaja
Tak, że słuchacie. Dziękujemy Kasi, która napisała, że parę razy sobie słucha cienia naszego podkastu o cieniu. Napisała nam Kasia, że będzie tego słuchać jeszcze wielokrotnie bo już to wiele dla niej zmieniło. Już sobie coś uświadomiła.

Magdalena Czaja
Mamy nadzieję, że wy też. Kasia bardzo dziękujemy. Dziękujemy za wszystkie te maile w których piszecie ile to co tutaj mówimy o czym rozmawiamy co wam pokazujemy, że to wam polepsza życie. To jest dla nas taka największa nagroda, że otwiera kolejne tam klapki w głowie i zrozumienia.

Magdalena Czaja
Tak ale też przyszedł na przykład bardzo ciekawy e-mail w którym pewna pani ,która przechodzi bardzo trudny moment teraz, takie bardzo trudne odkrycia o swoim dzieciństwie i napisała do nas, że mocno z nią zarezonowało i nawet trochę ją to ukuło, że my sobie tutaj żartujemy, że wszystko zawsze się sprowadza do tych biednych rodziców i oczywiście pokorespondowałyśmy sobie. Zdajemy sobie sprawę z tego, że jeżeli ktoś jest w jakimś bardzo bolesnym momencie, idzie przez ciemną dolinę jest totalnie w świecie ofiar.

Magdalena Czaja
To nasze żarty mogą być nie na miejscu tak powiedzmy. Ale naszą intencją jest zaprowadzić was tymi podkastami do miejsca gdzie spojrzycie z dystansem na ten świat ofiar i zobaczycie, że to co my tu mówimy, że zawsze się tak skończy na rodzicach. Że ten moment kiedy się zmieni perspektywy na wydarzenia, naprawdę przychodzi i wtedy można się z tego śmiać.

Magdalena Czaja
Zwłaszcza że kochani, większość z nas będzie rodzicami.

Magdalena Czaja
I niestety choć byśmy nie wiem co robili to i my kiedyś staniemy się tematem do pracy dla naszych dzieci. Dlaczego tak jest? Bo one też sobie interpretują pewne wydarzenia w sposób, który nam by nie przyszedł w ogóle nigdy do głowy. Więc słuchajcie trzeba się z tym pogodzić. Pamiętajcie o tym, że pewne rzeczy które tutaj z Ewą mówimy bierzemy nie do końca serio. Życie nie powinno być zbyt poważne więc my pozwalamy sobie na żarty. Jeżeli was coś ukazuje to tylko jest to dowód na to, że macie jakiś temat którym musicie się zająć bo dotknęłyśmy jakiegoś gorącego guzika.

Ewa Turek
Bardzo ciekawa perspektywa, że ktoś o nas też kiedyś będzie wspominał na terapii ,,ach ci rodzice”  dobre.

Magdalena Czaja
Słuchaj, a może ktoś w ogóle pójdzie na terapię przez nas i nasz podkast. Wszystko możliwe.

Magdalena Czaja
Ja wierzę, że słowa nie ranią, słowa leczą. Cokolwiek zostało wypowiedziane a zabolało to znaczy, że jest temat bolący ząb.

Ewa Turek
Ja to nazywam drogowskazy, które pokazują gdzie i w którym kierunku pracować. Słuchajcie, a dzisiaj temat związki tak relacje ale to nie takie lekkie łatwe i przyjemne tylko kryzysy w tych związkach po coś się pojawiają. Będziemy się starali żebyście zajrzeli właśnie te miejsca w których mogą znajdować się właśnie te odpowiedzi odkrycia i recepty dla was. No tak, kryzysy bardzo bolą zwłaszcza jeżeli się dzieją w tych relacjach romantycznych ,relacjach związkach małżeńskich, bliskich relacjach na których opieramy swoją przyszłość bardzo często, swoje życie oddajemy dla tej relacji, a pojawia się coś co nazywamy kryzysem.

Magdalena Czaja
Co gorsza Ewa, my często uciekamy w relacje i wydaje nam się, że wreszcie jesteśmy uratowane, że nareszcie ktoś mnie będzie kochał, ktoś mi da to czego ja potrzebuje. Rozumiesz, to często jest ratunek. A tu się okazuje, że po pewnym czasie różowe okulary opadają. I nagle mamy naprzeciwko osobę, która też czegoś od nas chce, też czegoś nam nie daje.

Magdalena Czaja
Rozczarowuje nas, zawodzi, czymś nas denerwuje.

Ewa Turek
Te słynne skarpetki tak rzucone w każdym miejscu ale to są oczywiście przykłady. Natomiast na pewno związki i kryzysy w związkach są po coś. Bo tak jak mówi Colin Tipping mówił. Nie zadawaj pytania dlaczego tylko po co w jakim celu. Ten ktoś właśnie spowodował kryzys.

Magdalena Czaja
Tak, okazuje się, że kryzysy w relacjach mogą być dla nas fantastyczną trampoliną do wyższego poziomu świadomości i cudownie oczywiście jest jeśli obydwoje w związku podejmujemy decyzję, że okej mamy kryzys.

Magdalena Czaja
O czym to mówi. Co się działo, w jakie role weszliśmy. Jakie programy zostały uruchomione i jeżeli obydwoje tak na to spojrzymy i powiemy ,,dobra słuchaj” musimy się temu przyjrzeć o co tu chodzi dlaczego ty się tak denerwowałaś, dlaczego ja coś tam zrobiłem. Przecież zdrada w związku jest bardzo często objawem choroby. Bardzo rzadko jest tak że zdradzają ludzie, którzy są szczęśliwi w relacji. Oczywiście tak też się zdarza, słuchajcie. To nie jest tak, że zdradzają tylko ci którzy mają puste lodówki w domu.

Magdalena Czaja
Pamiętam takie powiedzenie, które mówi, że jak kochasz pełną lodówkę w domu to nie chodzisz jadać na mieście. To jest nieprawda. Możesz mieć pełną lodówkę w domu i chcieć pójść zjeść w restauracji na mieście. Dlaczego?

Magdalena Czaja
Bo jest to ekscytujące, bo to jest ciekawsze, bo jak mówi (Eszten Perel) my czasami zdradzając chcemy zobaczyć innych siebie bo ta zdrada to nowa osoba nagle nas pokazuje takimi jakimi my zapomnieliśmy, że jesteśmy byliśmy atrakcyjni, mądrzy, czarujący itd i potrzebujemy obcej osoby żeby to w nas zobaczyła bo bardzo szybko wskakujemy takie tory.

Magdalena Czaja
Wiesz obróbka domu, dzieci, praca i zapominamy o tych takich fajnych rzeczach.

Magdalena Czaja
To jest szalenie trudne. To jest naprawdę trudne. Wiesz, że kiedyś miałam taką myśl, że tak naprawdę najlepiej dla związków by było gdybyśmy cały czas traktowali drugą osobę jak trochę obcą.

Ewa Turek
Ciekawa koncepcja.

Magdalena Czaja
Naprawdę to jest tak jak mówi się, jest takie powiedzenie, że ludzie są gorsi od psów bo pies na obcych szczeka do swoich się łasi, a człowiek odwrotnie. To powiedz mi ile razy jest tak, że poznajesz pary. On jest czarujący albo ona po prostu wszyscy są zachwyceni, a w domu jest piekło.

Magdalena Czaja
Bo ta osoba jest zupełnie inna dla świata zewnętrznego. Ja mam mnóstwo takich sytuacji na sesjach i to wywołuje taki konflikt wewnętrzny w ludziach bo oni nie wiedzą jaka to osoba jest naprawdę i bardzo trudno jest odejść z takiej relacji bo przecież cały świat zewnętrzny ci mówi, masz cudownego partnera partnerkę.

Ewa Turek
Czyli mówisz o takiej sytuacji gdzie jedna albo druga strona na zewnątrz pokazuje tą swoją ładną stronę, a w domu tak już można być sobą, nie starać się, odzywać się miło czy w ogóle nie zwracać uwagi na potrzeby drugiej strony.

Ewa Turek
Magda ale ja bym tutaj jeszcze przypomniała to co mówiliśmy już w naszych odcinkach czyli po co są nam te relacje. Po co łączymy się w te związki. Po co.

Magdalena Czaja
Wiesz na pewno łączymy się po to żeby doświadczyć miłości, żeby spotkać się z drugą osobą, która przez jakiś kawałek drogi przynajmniej daje nam coś za czym strasznie tęsknimy. Czyli zachwyt akceptację i zrozumienie.

Magdalena Czaja
Tyle tylko że potem często rzeczy się psują no bo rzeczywistość wkracza i zaczynamy sobie bardzo mocno naciskać guziki więc drugą taką rzeczą dlaczego wchodzimy w relacje jest to, że my dzięki relacji poznajemy siebie widzimy swoje na przykład cienie, widzimy swoje programy, widzimy co wynieśliśmy z domu. Jeżeli np. partner się skarży, że go źle traktujemy krzyczymy na niego to możemy sobie zadać pytanie skąd ja to mam. Bardzo często się okazuje że robiła tak mama.

Ewa Turek
Czyli podsumowując to pytanie, łączymy się i to z perspektywy duchowej czyli to co też Colin Tipping podkreślał, że związki powstają po to żeby odczuć najpierw oddzielenie, a później jedność czyli szukamy tej jedności. I tu ważne. Tu nawet nie chodzi o jedność z drugą osobą tylko jedność ze sobą.

Magdalena Czaja
Colin Tipping miał taką teorię, że do 40. Roku życia my najczęściej przeżywamy w relacjach oddzielenie. To jest taki jakby okres w którym dojrzewamy i że dopiero po czterdziestce my zaczynamy scalać te nasze wewnętrzne bolesne guziki. Uzdrawiamy to wszystko i dopiero wtedy nabieramy umiejętności właśnie bycia scalonym ze sobą ale też pokochania, możliwość kochania drugiej osoby tak szerzej wiesz czy jest takie ładne słowo po angielsku on używał ,,Expanding Into Love” to jest takie rozszerzenie się w miłości w takiej akceptacji. Ale żeby to się zadziałało to my najpierw musimy zobaczyć, które części nas nie są jeszcze jakby to powiedzieć uleczone czyli te wszystkie kryzysy, które dzieją się w relacjach,

Magdalena Czaja
One się wydarzają po to żebyśmy zobaczyły, że tu jest problem. Tu jest przekonanie o mężczyznach, tam jest przekonanie o tym mężczyźni, finanse i kobiety. Tu jest przekonanie jaka jest rola kobiety w życiu. Tutaj jest rola dzieci w związku, tu jest przekonanie co będzie jeśli ja postawię granicę itd więc nic nam tak nie pokazuje tych tych rzeczy do leczenia jak relacje i dlatego one są takie a nie inne.

Ewa Turek
Natomiast to jak pokazuje nam świat i tą mnogość rozwodów czy utraconych relacji pokazuje, że często ludzie mamy, mają taką tendencję wyskakiwania z jednego i wskakiwania może coś innego co mam nadzieję będzie lepsze łatwiejsze i spełni nasze oczekiwania.

Ewa Turek
I teraz tu podkreślamy ważną rzecz, jakąkolwiek podejmiesz decyzję. Czy zostajesz w tym związku, czy decydujesz się na rozstanie. Odpowiedz sobie tak prawdziwie, tak uczciwie czy przerobiłeś swoje stare demony czyli właśnie to co i tak zaniesiesz ze sobą do kolejnej relacji.

Magdalena Czaja
Tak czy w ogóle się zatrzymałaś i powiedziałeś tak ,,dobra o tyle złego się tutaj dzieje, jestem nieszczęśliwa. To się wydarzyło to to to to.” Ale ja patrzę co tu jest mojego. Co to o mnie mówi i tym się zajmuję. I to jest to o czym ty mówisz. Czy ja uleczyłem, nie uleczę jeśli się tym nie zajmie. Nie oświecę tego latarką nie zobaczę  ,,o nie ładnie tutaj bardzo nieładnie mam przekonanie o mężczyznach że to są po prostu ofiary losu. I tak traktowałem swojego męża.

Magdalena Czaja
Na przykład o tutaj jest taka historii, a że ja uważam, że mężczyzna powinien mnie utrzymywać finansowo ale z drugiej strony nie mam zgody na to żeby mnie w jakiś sposób ograniczał. Czyli w ogóle sprzeczne jakieś programy które wnosimy. I to jest to o czym mówisz. Z odwagą spojrzeć na swoją część którą my wnosimy do tego konfliktu do tego co się dzieje złego teraz w relacji dlatego, że nawet badania pokazują, że my w każdej sytuacji konfliktowych problematyczne jest 30 proc.

Magdalena Czaja
Naszego udziału. Jakiego choćby takiego bo możesz powiedzieć tak no ale zarazem ja nie zrobiłam nic złego, ja w ogóle zawsze się chciałam dogadać ja zawsze była miła. A on taki cyrk.

Magdalena Czaja
No może się okazać, że byłaś tak miła, że zgadzałaś się na rzeczy na które tak naprawdę się nie zgadzasz nie stawiałaś granic. I to jest ten udział.

Ewa Turek
Tu kolejne pytanie do ogółu. Bardzo często statystycznie bardzo często kobiety wchodzą w relacje, które później się okazują toksyczne bo mąż partner zaczyna pić. I teraz moje pytanie często na sesjach kiedy pojawia się taki temat. A jak było w twoim domu rodzinnym kiedy byłeś dzieckiem. Czy był taki temat alkoholu. Może ojciec. Może matka. I bardzo bardzo, naprawdę bardzo często jest to z mojej perspektywy przerabianie z tym partnerem aktualnym nie przerobionych rzeczy z dzieciństwa i dlatego w wielu momentach doszukujemy się, ci rodzice ciągle wracają.

Ewa Turek
Ale słuchajcie to w jakiej glebie się wyrasta to później takie jest dzieło, które wyrosło i w momencie w którym drodzy słuchacze jako świadoma osoba dorosła osoba. Jeżeli chcecie zajrzeć i nie powtarzać już lekcji to bardzo was prosimy zajrzyjcie do dzieciństwa. Do tych schematów jeżeli masz za partnera kogoś kto właśnie przy ślubie był fantastyczny czy fantastyczna, a po jakimś czasie stała się taka siaka owaka i na przykładzie właśnie tego alkoholu w większości jest to po prostu schemat powtarzany z domu rodzinnego.

Magdalena Czaja
Jest to schemat i okazja.

Magdalena Czaja
Bo słuchajcie jeżeli my tej lekcji nie robimy w tej relacji, nie przegrzebiemy się przez to szambo całe które się tam wylało. To dzieje się jedna rzecz, wyjdziecie z tej relacji i wejdziecie w następną, która przyniesie wam dalej te rzeczy do leczenia bo lekcja nie została zakończona więc prawdopodobnie co ciekawe nawet możecie wybrać partnera partnerkę nie pijącą. A ten człowiek zacznie pić po jakimś czasie. Jak słuchajcie taka śmieszna historia. Miałam takiego klienta który w ogóle nie zna alkoholu ale to jest w ogóle bardzo śmieszne bo związał się z dziewczyną która miała obsesję na punkcie tego że facet ma brzuszek.

Magdalena Czaja
Po prostu tego nienawidziła. Oczywiście chodziło o to, że sama nie akceptowała swojego ciała i że jej ojciec w dzieciństwie zawsze jej mówił tylko żebyś nie przytyła i jak oni zaczęli randkować to on na wszystkich tych kolacjach, obiadach itd jadł zawsze desery ona nigdy i ona mu zawsze mówiła wiesz uważaj, wiesz ile to ma kalorii itd, najpierw tak delikatnie potem mu zaczęła mówić słuchaj może już wystarczy tego ciasteczka może coś tam. No i jemu zaczął faktycznie brzuszek rosnąć i on jak przyszedł na sesję to mówi tak ale wiesz co jest najlepsze.

Magdalena Czaja
Ja nienawidzę słodyczy. Ja nie wiem dlaczego zacząłem w ogóle jeść, nigdy wcześniej nie jadłem słodyczy.

Magdalena Czaja
To jest jedyna osoba przy której ja jem słodycze. Dlaczego? No był jej uzdrawiającym aniołem i ewidentnie chciał jej pokazać nie akceptujesz swojego ciała.

Ewa Turek
Piękna historia, to teraz powiedzmy dlaczego warto do kryzysów w związku podejść od strony duchowej.

Magdalena Czaja
To jest bardzo dobre pytanie i ja powiem tak, słuchajcie jeżeli zrobicie tą duchową robotę w momencie kiedy dzieje się kryzys.

Ewa Turek
Podkreślam robotę.

Magdalena Czaja
Robotę bo to są roboty wiecie, ja pamiętam pod jednym z naszych postów ktoś napisał. A takie jakieś hokus pokus tak łatwo się nie da rzeczy zmienić w życiu itd. Wiecie nie chcieliśmy się tam rozpisywać pod tym postem. Ale to nie jest tak, że to jest pstryknąć palcami to jest robota, to jest wiecie to jest dotykanie bolesnych miejsc, wspomnień, to trzeba odwagi.

Magdalena Czaja
Miałam świadomość że ta osoba w ogóle nie wie o czym piszę więc w ogóle zostawiliśmy to bez komentarza. Ale to jest kwestia decyzji i ja się za to biorę, ja chcę zobaczyć o co chodzi. Jeżeli to zrobicie. To rzeczy są trzy możliwe. Pierwsza to taka, że wasza relacja się poprawi albo nie będziecie już zwracać uwagi na to co partner/partnerka robi albo

Ewa Turek
Tolerancja wzrośnie tak albo emocji będzie mniej

Magdalena Czaja
Albo ta osoba się zmieni albo się rozejdzie ale rozejdziecie się zupełnie na innych warunkach.

Magdalena Czaja
I mówię to na swoim przykładzie ponieważ mnie się udało ale dzięki Radykalnemu Wybaczaniu udało mi się rozwieść tak, że my dzisiaj jesteśmy dwiema wspierającymi się osobami wychowujących wspólnie jedno dziecko i obydwoje wiemy choć byśmy czasami mieli słabe dni no bo wiadomo jesteśmy tylko ludźmi i czasami sobie jesteśmy wściekli ale gdzieś obydwoje mamy taką chyba nie pisaną wiarę, że jak coś to możemy na sobie polegać. Ale to jest wykonana robota z mojej strony ale do tego potrzeba jednej osoby do tego tanga wystarczy jedna osoba.

Ewa Turek
Tak i to jest bardzo ważne, że te dwie osoby nie muszą być na tym samym poziomie nazwijmy to rozwoju duchowego. Wystarczy, że jest ta jedna i jeżeli to jesteś ty to po prostu pracuj nad sobą bo efekty tej pracy duchowej mogą być jakie, na pewno mniejszy ból.

Magdalena Czaja
Tak mniejszy ból. Od kobiet na początku ten ból przechodzi ale potem ten ból jest mniejszy.

Magdalena Czaja
Mniej się wściekasz o to wszystko masz mniejsze pretensje.

Ewa Turek
Jest większa odwaga do stawiania granic co jest szalenie ważne przy zmianie ról bo ktoś kto jest przyzwyczajony, że od dwudziestu lat przecież jest tak, a kiedy nagle jedna ze stron będzie zmieniała swoje powoli zasady no to druga strona się buntuje także miejmy na to na względzie.

Magdalena Czaja
Spokojniejsze rozstanie po prostu.

Magdalena Czaja
W ogóle wiecie to trzeba wystarczy jedna osoba do tanga.

Magdalena Czaja
Ale jeśli dwie osoby chcą przyjść, ja mam sporo par na sesjach. Uwielbiam tą pracę. Czasami się okazuje, że problem jest w komunikacji bo ludzie nie rozumieją co do siebie mówią ,,ale powiedziałaś, że to wcale tak nie powiedziałam, a co powiedziałaś?” ja ich uczę normalnie ze sobą rozmawiać co innego mówić a co innego słyszeć.

Magdalena Czaja
Tak tak więc jeśli dwie osoby się zdecydują no to po prostu fantastycznie ale pamiętajcie, że wystarczy jedna. I nie ma sensu kogoś ciągnąć za uszy.

Ewa Turek
Tak Innym efektem końcowym może być po prostu relacja, która wchodzi na inny poziom. Nawet jeżeli dwie strony podejmują decyzję rozstajemy się albo zostajemy. Ale jesteśmy na innym poziomie.

Magdalena Czaja
Tutaj takie pytanie bo może się zastanawiacie, no to dobra, tytuł jest kiedy zostać kiedy odejść. Jest jedna taka sytuacja w której zdecydowanie nie należy zostawiać. Trzeba się chronić siebie dzieci.

Magdalena Czaja
Jest to sytuacja w której jest przemoc fizyczna.

Ewa Turek
Albo psychiczna albo ekonomiczna to też jest do zastanowienia ale ta fizyczna.

Magdalena Czaja
To nie ma dyskusji. Jeżeli jest przemoc fizyczna, szukacie pomocy. Są wyspecjalizowane ośrodki które takim kobietom to najczęściej jest tą stronę ale nie zawsze bo jest tematem tabu kwestia przemocy fizycznej w stosunku do panów. I wiecie co, jeśli słuchają nas panowie, wy jesteście w gorszej sytuacji no bo jak mężczyzna może się przyznać, że bije go kobieta to jest w ogóle społecznie akceptowalne. Kiedyś się zastanawiałam jak to jest możliwe ,że ci mężczyźni pozwalają na to, że nie reagują.

Magdalena Czaja
I zrozumiałam jedną rzecz. U mężczyzn w czasie ataku uaktywnia się dwa tryby, walki albo ucieczki. Mężczyzna jeśli chciałby zawalczyć z kobietą to musiałby jej, musiałby ją bardzo bardzo skrzywdzić. Myślę że mężczyźni czasami nawet się boją, że jakby puścili tą agresję to by po prostu mogli partnerkę skrzywdzić, bardzo bardzo. Więc oni wybierają wyglądają na takich, wiecie, uległych, słabych. A tak naprawdę oni się bronią przed włączeniem swojego po prostu młota bo boją się, że zrobiliby wielką krzywdę więc mężczyzna też ma reagować.

Magdalena Czaja
Można założyć niebieską kartę to czasami bardzo dobrze działa jako właśnie taki zimny prysznic.

Ewa Turek
Pierwsze wezwanie policji też jest takim zimnym prysznicem.

Magdalena Czaja
Tak, potem jeżeli np. sprawy eskalują to w sądzie jest dużo łatwiej walczyć o dzieci jeśli ktoś ma niebieską kartę.

Ewa Turek
Także do historii jest bardzo dużo w tym obszarze także odsyłamy do tak jak Magda powiedziała wyspecjalizowanych miejsc, ośrodków, które udzielą informacji na podstawie aktualnego prawa i aktualnych zasad.

Ewa Turek
Także my zajmujemy się stroną duchową i to staramy się przekazać. Natomiast jeżeli są sytuacje takie gdzie jest przemoc. To idźcie do tych miejsc, które wam udzielą pomocy.

Magdalena Czaja
Zdecydowanie tak. I jeszcze jedna rzecz. Nie ukrywajcie tego. To jest wstyd społeczny ale nie wstydźcie się tego. Jest tyle kobiet kryjących mężczyzn głównie aczkolwiek procentowo przemocy wobec mężczyzn jest mniej po prostu. Jest to wstyd się przyznać. Bardzo często my kobiety udajemy na zewnątrz, że wszystko jest super bo nam jest wstyd się przyznać, że ktoś nam robi tak straszną krzywdę.

Magdalena Czaja
To jest też lekcja słuchajcie, przerobienie wstydu. Przełamanie się i szukanie pomocy. To też jest lekcja, to jest lekcja stawiania granic, to jest powiedzenie ,,nie zgadzam się na takie traktowanie”. I bardzo częstym tematem na sesjach i na kursie trenerskim też i na warsztatach jest odszukiwanie przez kobiety swojej wewnętrznej odwagi, do stawiania granic i do mówienia ,,nie” w relacjach w których naprawdę to jest czarno na białym, że powinno się zadziać.

Ewa Turek
Tak, ważne jest stawianie granic nawet jeżeli tego się nie umie albo już się zapomniało jak się to robi to ja tutaj daję takie wskazówki pracując z klientami, klientkami żeby zwrócili uwagę na zachowania właśnie w kryzysie ale pamiętając o pozytywnym języku komunikacji, że my też dodatkowo słowami w emocjach nie pogarszać sytuacji i teraz tak, znów kolejne pytanie, dlaczego jeżeli już wiemy, że ta relacja mi czy moim dzieciom nie służy to jest takie ważne pytanie: dlaczego kobiety czy dlaczego mężczyźni ale chyba częściej kobiety zadają sobie takie pytanie czy my zadajemy pytanie dlaczego kobiety nie odchodzą.

Magdalena Czaja
No właśnie tych tych haków jest trochę tak. Najczęściej to jest dzieci. Dzieci to bardzo często chociaż jak ludzie to przepracowują to często dochodzą do wniosku, że to jest jednak pretekst, że to jest super argument, a tak naprawdę to chodzi o lęk. Kolejna rzecz to jest zależność finansowa ciężki temat no bo ciężko jest powiedzieć dobra odchodzę kiedy na przykład wszystko jest przepisane na męża i mąż jest głównym zarabiającym to jest bardzo trudne.

Ewa Turek
Bardzo trudne, tutaj pytanie do Was.

Ewa Turek
Spójrzcie na swoją sytuację pod kątem bezpieczeństwa finansowego, własności co jest czyje. Są różne sytuacje losowe naprawdę. I pamiętam tak wiele wiele lat temu szkolenie dla kobiet gdzie każda miała napisać co jest twoje w tym związku w tym małżeństwie i później z sali były takie sygnały.

Ewa Turek
O Boże. Czyli nic nie jest moje. Firma męża, dom męża, samochód jest na firmę. Nic nie mam.

Magdalena Czaja
No tak i warto to dla młodych dziewczyn tutaj zwróćcie na to uwagę. Nasze matki zawsze mówiły i mówią, że kobieta powinna być niezależna przynajmniej najczęstszy to jest przekaz w Polsce. Nie wiem czy wiesz ale w Polsce jest najwyższy odsetek kobiet przedsiębiorczych w Europie, że w Polsce jest najwięcej. No właśnie dlatego, że my gdzieś tam chcemy być niezależne i my powinnyśmy niezależne być, a z drugiej strony brak wspólnych finansów z mężczyznami też bardzo podkopuje relacje więc to jest wszystko bardzo takie, tradycje narodowe rodzinne tutaj nie pomagają.

Ewa Turek
Kolejna rzecz, która może blokować tak decyzje to jest wciąż nadzieja, że ta druga strona się zmieni.

Magdalena Czaja
Bardzo często, bardzo częste zwłaszcza panowie. Zwłaszcza panowie nie potrafią odejść. Pomyślą sobie, a może jak przestanie pracować to będzie milsza. A może jak pójdzie do pracy. A może jak dziecko się urodzi. A może jak dziecko pójdzie do przedszkola ale też za tym stoi lęk po prostu.

Ewa Turek
Kolejnym strachem jest po prostu niechęć czy obawa w ogóle przed zmianą. Nie lubimy zmiany jeżeli nie jest ona w jakiś sposób przez nas przygotowana. No i właśnie to co mówiliśmy wcześniej żeby podjąć bardzo poważne decyzje kiedy jest przemoc to podkreślamy tutaj bardzo wyraźnie i w jaki sposób radykalne wybaczanie może w tym całym procesie, w tym związku, kryzysach pomóc.

Magdalena Czaja
Po pierwsze możemy spojrzeć na założenia radykalnego wybaczenia. I takie najważniejsze, że nic nie dzieje się nam lecz dla nas. Spojrzenie na to co się dzieje z otwartością. Że być może dzieje się jakiś proces uzdrawiający dla nas dwojga. Spojrzenie na siebie i na partnera, że tak naprawdę nie możemy popełnić błędów bo wszystko jest doskonałe. Możemy też pamiętać o tym, że jeśli się poddamy takiemu prowadzeniu, słuchaniu bardziej serca to też nie popełnimy błędu bo nie możemy ponieważ ta nasza duchowa inteligencja jakkolwiek byśmy nie nazwali pokaże nam coś co się powinno dziać. Podsunie nam ludzi, książki kursy itd. To zaufanie cudownie wiesz lubię to powiedzenie, że powinniśmy być jak korek na wodzie i w tych kryzysowych w relacjach też, bardziej się dać prowadzić. Oczywiście ucząc się odwagi, stawiania granic itd niż opierając się procesowi bo to nic nie leczy, nie uwalnia bólu, a tylko go potęguje. Oczywiście najcudowniejsze z przekazów radykalnego wybaczania czyli, że nie musisz w to wierzyć, że wszystko jest doskonałe i dzieje się dla ciebie dla was a nie przeciwko wam. Wystarczy, że się otworzysz na taką możliwość.

Magdalena Czaja
Bo my bardzo często, wszystkim się to zdarza, wypadamy z tego myślenia radykalnego wybaczania o tej doskonałości w nas i w innych bo po prostu życie czasami tak nami rzuca, że trudno nam uwierzyć, że to jest doskonałe ale po prostu w tych momentach warto sobie powiedzieć ,,dobra po prostu nie rozumiem jak to może być doskonałe ale otwieram się na to, że jest.”

Ewa Turek
W tym coś jest większego.

Ewa Turek
Ja bym tu jeszcze dodała moi drodzy słuchacze, że naprawdę nikt z nas ani z was nie musi czekać do tego kryzysu żeby zacząć patrzeć na siebie z perspektywy duchowej na ten związek z perspektywy duchowej i żeby zajrzeć do tych cieni które mamy i do dzieciństwa. Więc może takie przesłanie mamy. Zrób to wcześniej zanim powstanie kryzys i pytanie jak to zrobić.

Magdalena Czaja
Dlatego, że to co możemy wam dzisiaj powiedzieć bo będziemy już ten podcast kończyć i na pewno zrobimy kolejny ponieważ jak patrzę na wszystko co chciałyśmy powiedzieć to wygląda na to, że jesteśmy w połowie. Więc jedna rzecz, którą możecie robić na co dzień kiedy nie ma jeszcze kryzysu wcale to reagować na takie małe sygnały, że coś wam nadeptuje na odcisk. Wiecie bo to są takie małe rzeczy, które eskalują po prostu. Na przykład jeżeli robicie coś dla swojej rodziny bo to też często słyszę od kobiet, właściwie słyszę dochodzimy do tego wspólnie, że kobiety bardzo często czują się nie docenione w domach mają takie poczucie, że się poświęcają tak bardzo dla swoich rodzin a nikt tego nie docenia.

Magdalena Czaja
Więc bądźcie na przykład w tym temacie czujne i domagajcie się tego. Bądźcie czujne kiedy zrobiłście coś, siadacie wieczorem i myślicie sobie, no tak ja znowu jestem urobiona po łokcie, a nikt tego nie zauważył. Nikt tego nie zauważył. Upominać się o swoje. Jeśli poczuje się to uczucie to zacznijcie się przyglądać czy to nie jest tak co się ze mną dzieje co ja czuję gdzie ja to czuję w ciele.

Magdalena Czaja
Na następnym naszym podkaście opowiemy wam o dalszych metodach pracy z radykalnym wybaczaniem w relacjach ale takie właśnie ćwiczenie na od teraz. Bądźcie wrażliwe na te małe ukłucia w relacjach, że ktoś coś przemieszczał. Zabolało was, ktoś miał być godzinę, gdzieś był trzy przyjeżdża. Macie focha, coś co się uruchamia. Idziecie do teściów on narzeka na was co czujecie. Albo też odwrotnie.

Ewa Turek
Tutaj bym dodała jeszcze taką sugestię. Bądźcie czujne czy czujni na pogardę, która może się pojawić właśnie bo pewnie słyszeliście o takim badaniu, że dwóch naukowców filmowało właśnie związki na różnym etapie i po kilku minutowym nagraniu byli w stanie stwierdzić z dużym prawdopodobieństwem czy ta relacja się rozpadnie czy nie.

Magdalena Czaja
Tak brak szacunku w wyrażanych słowach, w sposobie odzywania się, w tonie wypowiedzi. Wyobrażacie sobie?

Ewa Turek
Takie umniejszanie, a więc bądźcie na to czujni. A to zamykając już dzisiejszy odcinek to co zawsze możecie zrobić z czego czerpać to radykalne wybaczenie daje wam sesje z trenerem, zrobienie arkusza. Udział w warsztatach. Przejście kursu trenerskiego, który jest po prostu fantastyczny. Przeczytanie książek no i oczywiście nasze lajve’y czy pod podkasty.

Magdalena Czaja
I dla tych, którzy nie mają książki a chcieliby się zachęcić do przeczytania na naszej stronie metodatippinga.pl, historia Jill na stronie głównej.

Magdalena Czaja
Jeśli akurat jesteście w takim momencie że coś tam się dzieje w waszej relacji albo w ogóle się strasznie dzieje, przeczytajcie sobie tą historię i zachęcamy później do przeczytania całej książki, no i tak jak powiedziałaś Ewa do sesji kursów i warsztatów. Także za dzisiaj dziękujemy.

Ewa Turek
Zapraszamy na kolejne odcinki i do usłyszenia.

Magdalena Czaja
Do usłyszenia.

Zapisz się na wydarzenie