“Dopóki nie zrobisz podświadomego świadomym, będzie ono kierowało Twoim życiem, a ty będziesz nazywał to losem” Carl Gustav Jung.
Podświadomość to siła, ślepy los, czy przeznaczenie? W tym odcinku rozmawiamy o tej mocy, która może nam służyć lub utrudniać życie. Jeśli jesteś ciekawy, jak działa nasza podświadomość, jakie są jej ograniczenia oraz jak ta wiedza tłumaczy rzeczywistość, to zapraszamy do posłuchania tego odcinka.
O czym usłyszysz w tym odcinku:
• różnice między podświadomością, a świadomością
• czy podświadomość to nasze przeznaczenie?
• co to jest “lampka na siebie”?
• czy podświadomość ma poczucie humoru?
• propozycje ćwiczeń do wykonania
• jak filozofia Radykalnego Wybaczania może pomóc w zrozumieniu tej siły?
Po wysłuchaniu tego odcinka możesz:
• umówić się na sesję z Magdaleną lub Ewą (info@metoda-tippinga.pl)
• przeczytać książkę Colina Tippinga “Radykalne Wybaczanie”
• sprawdzić nasze warsztaty na: www.metodatippinga.pl/web/sklep
• wypełnić arkusz RW
• podzielić się tym odcinkiem z minimum jedną osobą, której to może pomóc
• zasubskrybować nasze filmy na kanale YT https://tiny.pl/7g9gm
A także:
• ocenić nasz podkast gwiazdkami, jeśli uważasz, że jest wartościowy 🙂
Radykalne Wybaczanie to metoda, której autorem jest Colin Tipping. To potężne i skuteczne narzędzie pracy nad sobą, które przynosi ulgę, spokój i poczucie lekkości życia. Od 20 lat działa na całym świecie z korzyścią dla tysięcy ludzi.
Instytut Metody Tippinga w Polsce, jedyny, licencjonowany ośrodek Radykalnego Wybaczania w Polsce.
Prowadzące to:
Magdalena Czaja, Dyrektor Instytutu Metody Tippinga w Polsce, coach, autorka metody Lovefiting®
Ewa Turek, trener komunikacji, mówca, coach. Współpracownik Instytutu.
Magdalena Czaja
Witaj w Instytucie Metody Tippinga, w którym dzielimy się filozofią Radykalnego Wybaczania. Nazywam się Magdalena Czaja i prowadzę jedyny w Polsce ośrodek oficjalnie reprezentujący tę metodę w Polsce. W tym podcaście wraz z naszą trenerką i współpracownicą Ewą Turek pomożemy Ci lepiej poznać Radykalne Wybaczanie i jego narzędzia, które od dekad zmieniają życie tysięcy osób na całym świecie, pomagając uwolnić się od bólu przeszłości i teraźniejszości po to, aby żyć z lekkością i radością. Bo wybaczanie naprawdę ma moc uzdrawiania. Zapraszam.
Magdalena Czaja
Dzień dobry. Witamy Was wszystkich bardzo serdecznie. Dziś temat, o który prosiliście wielokrotnie i w mailach i na social mediach. Temat, który przewijał się już wielokrotnie, ale dzisiaj zajmiemy się właśnie stricte nim.
Ewa Turek
Temat dzisiejszy to podświadomość, a znalazłyśmy takie hasło/tytuł, który wyjaśnimy później, czyli lampka na siebie.
Magdalena Czaja
Nie znalazłyśmy. My to wymyśliłyśmy. To jest nasz zwrot. A właściwie ja na to wpadłam, bo skojarzyło mi się to z takimi przesłuchaniami, gdzie na podejrzanego kieruje się lampę, żeby wyciągnąć z niego pewne informacje. Stąd pojawił się właśnie zwrot lampka na siebie. Moi drodzy, kiedy zaczniecie na siebie patrzeć pod kątem tego, co się dzieje w waszym życiu, to jest właśnie ta lampka na siebie, to się nagle okaże, że być może naprawdę jesteście twórcami tego, co się dzieje.
Ewa Turek
Dokładnie. Lampka na siebie i moc podświadomości. Podświadomość każdy z nas ma. Ale za chwilę zaczniemy od wzoru, czyli przykładu, jak to brzmi według Wikipedii. Ale zacznijmy od cytatu, który nam bardzo pasuje do tego materiału. A cytat to słowa Carla Gustava Junga, który jest takim prekursorem tego, co w nas głębiej siedzi. A cytat brzmi: dopóki nie zrobisz podświadomego świadomym, będzie ono kierowało twoim życiem, a ty będziesz nazywał to losem.
Magdalena Czaja
Innymi słowy, jeśli coś nam się dzieje w życiu i my uważamy, że to jest niesprawiedliwe, krzywdzące, że nie powinno tak być, to Jung twierdzi, że być może właśnie działa podświadomość, a my zwalamy winę na los. Ja jeszcze tylko powiem, że do hasła lampka na siebie dochodzą podziękowania dla jednej z naszych słuchaczek – Izy, która zrobiła sobie przepiękne zdjęcie lampki na siebie. Ci, którzy będą chcieli to zdjęcie zobaczyć, to zapraszam Was na nasze social media. Na pewno to zdjęcie pokażemy. A Tobie Iza bardzo dziękujemy.
Ewa Turek
Super! Także oprócz tego, że mamy cytat to jeszcze mamy definicje. Magda znalazła ją na Wikipedii. Jak brzmi ten cytat, ten wzór.
Magdalena Czaja
Uwaga! Definicja jest taka, że podświadomość, to część ludzkiej psychiki, w której zgromadzone są treści nie uświadamiane sobie, obecne poza świadomością, mimowolne, mimowiedne. Treści podświadome pojawiają się w umyśle, rozpraszając, wkraczając w przedmiot uwagi, pomimo pragnienia przeciwstawienia się nim.
Ewa Turek
Co z tego rozumiesz?
Magdalena Czaja
Jak zaczęłam czytać tę definicję, to pomyślałam Matko.. Jak ktoś szuka takiego zrozumienia, czym jest podświadomość, to ta definicja jest taka dosyć zawiła, bym powiedziała. Dlatego mam nadzieję, że dzisiaj, kiedy porozmawiamy o tym i damy Wam przykłady, jak naprawdę ta podświadomość działa w naszym życiu, to mam nadzieję, że ten temat stanie się prostsze.
Ewa Turek
No tak, ale zanim Freud to rozpropagował i wskazał w swoich badaniach, że mamy coś więcej, to temat podświadomości był tak nieświadomy, że coś takiego funkcjonuje. Ja kiedyś określiłam, że to jest nasz los, który siedzi na tylnym siedzeniu samochodu. Nam się wydaje, że to my prowadzimy samochód, a on z tyłu mówi skręć w prawo, w lewo, a nam się wydaje, że to my.
Magdalena Czaja
Bardzo długo ludzie mieli kontakt i wiedzę tylko na temat tego, że mamy świadomość. Potem dołączyła do tego wiedza i otwarcie się na to, że mamy też część umysłu zwaną podświadomością. Ale też najnowsze podejście do struktur naszego umysłu mówi o tym, że mamy też nadświadomość. Przez tysiąclecia nie wiedzieliśmy o tym, że jest nadświadomość, to znaczy ona pewnie była nazywana jakoś inaczej, ale nikt nie zajmował się tym tak, jak my się teraz zajmujemy. W naszym świecie sobie nie wyobrażamy, nie zakładać, że jest nadświadomość. No przecież w samej metodzie radykalnego zakładamy, że jesteśmy czymś więcej niż tylko istotą fizyczną, czymś więcej niż tylko ciałem. W związku z tym zakładamy, że jest coś wyżej. Czy jest to energia, czy to jest dusza, jak kto woli. W każdym razie jest ta część taka, która wszystko wie, do wszystkiego ma dostęp i tak naprawdę to właśnie do niej powinniśmy się zwracać. Ale o tym powiemy jeszcze później.
Ewa Turek
Teraz zajmijmy się tym podziałem, czyli różnicami pomiędzy świadomością a podświadomością. Bo o ile nasza świadomość, to są nasze zmysły, to wszystkie te części nas, które odbierają świat zewnętrzny, ale też nasz wewnętrzny. Czujemy, co się dzieje w naszym ciele, czujemy, że jesteśmy głodni, czyli krótko mówiąc zmysły, które rejestrują świat zewnętrzny i wewnętrzny. I ta świadomość to jest również ta część analityczna, która potrafi wyciągnąć wnioski na podstawie tego – jestem głodny – to znaczy, że potrzebuję pójść do kuchni, wyjąć coś z lodówki, zjeść. I to jest ta część świadoma. Natomiast wiele rzeczy dzieje się w tej części nieświadomej.
Magdalena Czaja
Ja jeszcze dodam, bo to ciekawe, że świadomość to jest również kreatywność. Wydaje mi się, że wiele osób kojarzy bardziej jak już coś wiedzą o podświadomości, że kreatywność to musi być podświadomość. I wcale nie. Okazuje się, że cele, planowanie wniosków..
Ewa Turek
Analizowanie, wszystko to, co analityk, który wchodzi do firmy, patrzy na liczby i na tej podstawie wyciąga wnioski. Czy dziecko, które już wie, jak wygląda drzewo i potrafię je namalować.
Magdalena Czaja
Świadomość ma swoją ograniczoną pojemność. Dlatego nie jesteśmy w stanie zajmować się wieloma rzeczami naraz. Chociaż ja uważam, że kobiety mogą akurat.
Ewa Turek
Bo my mamy te szufladki.
Magdalena Czaja
Które się dotykają. Możemy oglądać film, i malować paznokcie, i odrabiać lekcje z dzieckiem. Oczywiście żartuję, mamy jednak tą pojemność ograniczoną i świadomość się męczy. Świadomość musi odpoczywać, dlatego potrzebny nam jest sen. Podświadomość to jest w ogóle zupełnie inny rozdział. Po pierwsze podświadomość może zajmować się wszystkim naraz. Podświadomość nigdy nie odpoczywa. My to często mówimy jest jak taka kamera postawiona w rogu domu, którym wszystko nagrywa co się dzieje. Nie ma możliwości oceny, czy coś jest dobre, czy złe, czy coś jest prawdziwe, czy nie. Dlatego też, gdy jako dzieci obserwujemy świat, zapisujemy to na naszym twardym dysku, interpretujemy to. Nie przychodzi nam na myśl, że ta nasza interpretacja jest zła, głupia albo nieprawdziwa, bo podświadomość w ogóle tego nie kategoryzuje, po prostu nagrywa i z głowy. Jeszcze w dodatku potem pojawia się interpretacja i my z tym idziemy potem przez całe życie nawet o tym nie wiedząc. Ale na szczęście mamy te uzdrawiające anioły czyli innych ludzi, którzy nam to pokazują i o tym będziemy właśnie mówić.
Ewa Turek
Pamiętam, kiedyś usłyszałam takie porównanie na temat mocy przetwarzania poprzez świadomość i podświadomość. Jeżeli wziąć kartkę białą kartkę A4 i na niej postawić jedną kropkę, to ta jedna kropka to jest moc przetwarzania świadomości. A cała kartka biała to jest moc przetwarzania podświadomości. Tak jak powiedziałaś nigdy nie śpi, cały czas funkcjonuje i to są właśnie moce przerobowe. Wszystko co się dzieje nieświadomie z naszym ciałem, czyli wszystkie procesy fizjologiczne, oddychanie, serce, wszystko.. dosłownie wszystko dzieje się za pomocą właśnie tego oprogramowania, czyli podświadomości.
Magdalena Czaja
Podświadomość odpowiada za te wszystkie fizjologiczne rzeczy. Oddychanie, to że rosną nam włosy albo nie rosną, to wszystko jest podświadomość.
Magdalena Czaja
I jedna bardzo ważna rzecz. Powiedziałyśmy, że świadomość jest kreatywna. Słuchajcie, podświadomość jest odtwórcza. I wiesz, pewnie większość z Was, którzy w ogóle są w rozwoju i czytają różnego rodzaju książki, spotkała się z książką Josepha Murphy’ego – Potęga podświadomości. W tej książce w ogóle nie było mowy o nadświadomości. To były chyba lata 60 jak tą książkę napisał. W każdym razie w zeszłym wieku. I mimo, że ta książka dalej jest podstawą, właściwie czymś, co trzeba po prostu przeczytać, to słyszałam taką opinię (nie jestem pewna, czy to jest prawda), że w pewnym momencie sam powiedział, że zwracanie się o kreatywne rozwiązania do podświadomości np. afirmacjami jest bezsensu, ponieważ z podświadomości nie wyjdą nam żadne nowe rzeczy oprócz tych, które tam już są zmagazynowane. I wtedy trzeba się zwracać do kogo? Do nadświadomości. Gdybyśmy połączyli dłonie, to powstaje taki mały trójkąt między łokciami a tymi dłońmi. Ten mały trójkąt, to jest świadomość, ten duży trójkąt, to jest podświadomość, a nad tym wszystkim jest nadświadomość.
Ewa Turek
Bardzo fajne porównanie. Dlatego nawiązuje do tego porównania jeździec i słoń, ponieważ słoń jest tym zasobem reprezentującym właśnie podświadomość. Ma ogromną siłę, ale ma też pewien bezwład. Jeździec jest szybki, kreatywny, reaguje natomiast, żeby ruszyć i zmienić to, co jest w podświadomości, potrzebne są pewne kroki.
Magdalena Czaja
Banany dla słonia! Innymi słowy, żeby przełożyć to, co ty powiedziałaś na nasz rozwój. Czasami są takie sesje, że ktoś świadomie coś zrozumie i następuje zmiana. I to wystarcza jakby do puszczenia jakiegoś tam starego przekonania czy rozprawienia się z programem. Ale to jest rzadkość. Najczęściej świadomość to jest jedno ale podświadomość to jest drugie. Czyli jeździec już się odwrócił w drugą stronę, ale słoń dalej stoi i patrzy w innym kierunku. W porównaniu z bananami chodzi o to, że nasza podświadomość musi dostać te banany w cudzysłowie, czyli zachętę i powody do tego, żeby porzucić dawną interpretację, przekonanie czy program. I jak to w ogóle odkryć, co my tam mamy, to będziemy właśnie za chwilkę mówić. Chodzi o to, żebyście zrozumieli, że bardzo często do pracy z podświadomością trzeba się zobowiązać na dłuższy czas. To po prostu jest pewnego rodzaju decyzja i determinacja. Widzę na przykład, że ciągle mam kłopoty finansowe, potrafię zarobić pieniądze, a potem je tracę. Możecie śmiało założyć, że jest to jakiś pracujący program.
Ewa Turek
I piękne jest Radykalnym Wybaczaniu to, że po zrzuceniu tych największych głazów, które nosimy i w procesie wybaczania pojawiają się, wypływają na powierzchnię właśnie te przekonania, które są zapisane w podświadomości. I nad tym się pięknie pracuje. Mamy też piękne tutaj hasło, że podświadomość nie ma poczucia humoru.
Magdalena Czaja
Nie ma. I tutaj Ty masz historię.
Ewa Turek
Przy okazji braku poczucia humoru. Mam takie wspomnienie, kiedy jeszcze będąc na studiach grupowo wyjechaliśmy w góry. Jak to studenci, szalony czas, zabawa i jakieś wygłupy totalne. I pamiętam jeden z kolegów zaczął się wygłupiać i udawać goryla, te wszystkie odgłosy goryla natomiast niestety obrał sobie mnie jako osobę, którą atakuje goryl nawet nie fizycznie, tylko po prostu dźwiękiem. Po jakimś czasie najpierw to było śmieszne, ale później włączył mi się jakiś jakiś schemat i doprowadził mnie do płaczu. Ja byłam po prostu ja straciłam panowanie nad sobą tylko i wyłącznie w takiej sytuacji, gdzie ktoś udawał goryla. Myślę, że to jest taki przykład, gdzie nie wiadomo dlaczego reagujemy w jakiś sposób, który dla nas jest niezrozumiały.
Magdalena Czaja
Rozumiem, że nie wzięłaś na sesję sprawy z gorylem. Nie odkryłaś o co chodzi.
Ewa Turek
Rozwiodłam się z nim 🙂
Magdalena Czaja
Słuchajcie, jak widzicie to też jest rozwiązanie. Jak Wam się nie udało odkryć o co chodziło podświadomości, to co mówicie sajonara i kończycie temat. Poważnie mówiąc, to faktycznie jeśli zdarza się, że nawet właśnie ktoś się zachowuje w sposób żartobliwy, a Was to nagle dotyka, to możecie śmiało założyć, że to jakiś guzik podświadomości. Zresztą nawet jest też cytat, że podświadomość nie ma poczucia humoru – nie mów, że nie mogę nawet żartować, ponieważ podświadomość nie ma poczucia humoru. Ona traktuje to poważnie i będzie mi to przypominać za każdym razem.”
Ewa Turek
Nie zna się na żartach. Podsumowując podświadomość zapisuje wszystko, wszystko co widzimy, co słyszymy. I tak jak wielokrotnie też tutaj wspominamy w tych naszych rozmowach do 7 roku życia dziecko zapisuje bez analizowania, zapisuje wszystko na swój własny twardy dysk i wiele rzeczy się tworzy jako przekonania, systemy, schematy. Właśnie w tych pierwszych latach.
Magdalena Czaja
I to dotyczy wszystkiego. To nie tylko do siódmego roku życia. Właściwie całe nasze życie, ale do siódmego roku najwięcej, bo my jesteśmy wtedy niezapisanym dyskiem, więc tam naprawdę po prostu wszystko, co tylko jesteśmy w stanie zaobserwować, nawet nie widzieć, ale usłyszeć się zapisuje. Ktoś może opowiadać o czymś zupełnie innym, a my i tak potrafimy zinterpretować tę historię. Może być tak, że babcia opowiada o historii, która się jej przydarzyła z dziadkiem, słyszy to wnuczka i wnuczka, to zapisuje na przykład jako przekonanie o losie kobiet, o rodzie całym. Na przykład jeśli dziadek przepił cały majątek, to wnuczka słuchając historii babci, zapisuje sobie w podświadomości na przykład przekonanie, że mężczyźni to lekkoduchy. Na mężczyznach nie można polegać, trzeba samej się o siebie troszczyć. To jest fascynujące w ogóle.
Ewa Turek
Dlatego tak pięknie pracuje się z tym nowym arkuszem Radykalnego Wybaczania, ponieważ tam są właśnie te momenty, te pytania, które nawiązują do tego, żeby znaleźć te przekonania, które są zakopane głęboko i pięknie arkusz prowadzi dalej.
Magdalena Czaja
Trzeba zwrócić uwagę, że w tym dzieciństwie szczególnie jesteśmy wrażliwi na te zapisywania, ponieważ łączą się dwie rzeczy. Osoby, które są dla nas autorytetami i jeśli temu towarzyszą emocje, to wtedy to się wdrukuje w ogóle. Dlatego tego tak dużo mamy z dzieciństwa i dlatego w czasie sesji czy też na kursie tak naprawdę jak zrobimy linie życia, to z reguły to, co się dzieje tutaj prowadzi nas i tak do dzieciństwa. I choćby ktoś nie wiem jakim był sceptykiem i mówił – ale ja nie! Ja mam dzieciństwo w ogóle pozamiatane, tam było wszystko ok, ja wszystko załatwiłem, wybaczyłam itd. – ale jak ktoś przychodzi na sesję, to znaczy, że coś się dzieje. No i co? Siadamy do pracy i często słyszymy – Boże, ja myślałam, że to już mam załatwione, a tu kolejny odprysk – bo to jest obieranie cebuli. Pamiętajcie o tym.
Ewa Turek
Pytanie, co wiemy o podświadomości i jak ma się to właśnie do tego hasła lampka na siebie?
Magdalena Czaja
Tak to hasło powstało, ponieważ ja lubię mówić do moich klientów i do kursantów. Pobawmy się tą myślą, że wszystko co nam się dzieje w naszym życiu, to jest nasze dzieło. Oczywiście jak teraz ktoś tego słucha, to mówi tak – w życiu bym sobie nie stworzyła takiego życia – tylko że cały myk polega na tym, że to stworzyła nasza podświadomość, czyli świadomie byśmy nigdy sobie nie stworzyli takiej sytuacji, a nasza podświadomość ma na ten temat inne zdanie. I na przykład Freud twierdził, że ludzka podświadomość jest przeznaczeniem. Co miał w ogóle na myśli? On mówił przez to, że układasz swoje życie w taki sposób, aby było ono spójne z tym, co masz w podświadomości. I dam wam tutaj przykład. To jest przykład jednej z sesji. Kobieta przyszła z tematem, że straciła pracę. Co się okazało? Chwilę wcześniej awansowała. Od momentu tego awansu zaczęły się dziać przeróżne rzeczy. Nie dawała rady w terminie oddawać raportów. Weszła w konflikt z podwładnymi. Generalnie działy się ‘cuda.’ Czegoś, czego nie było przed awansem. W czasie pracy okazało się, że pracy wcześniejszej była bardzo podobna sytuacja, gdzie awansowała, ale dostała taki feedback, że się do tego nie nadaje. Ona odeszła z tamtej pracy, ale niestety to przekonanie, które wtedy jej się pojawiło, że że ona się nie nadaje do tej pracy, pojawiło się ponownie przy kolejnym awansie. W związku z tym, co zrobiła jej podświadomość? Jeżeli w podświadomości było przekonanie – nie nadaję się, nie dam rady, zaraz się okaże, że sobie nie poradziłam – to ona w życiu realnym zaczyna wykonywać zupełnie nieświadomie rzeczy, które potwierdzają to, co jest w podświadomości, czyli nie zdąża z raportami. I tak dalej, i tak dalej. I co? I traci pracę. I co mówi podświadomość? No, teraz wszystko jest dobrze. Wiedziałyśmy, że nie dasz rady.
Ewa Turek
Zgodnie z programem.
Magdalena Czaja
Dopiero kiedy to się odkryje i jeszcze potem się odkryje, skąd się to w ogóle wzięło, że Ty nie dasz rady, że nie zasługujesz. No i najczęściej trafiamy znowu gdzie? Do naszych kochanych rodziców. Pozdrawiamy wszystkich rodziców. Wasze dzieci i tak przyjdą na sesję. Wtedy zaczynamy rozumieć, że na przykład jest to tylko program i że warto się go pozbyć.
Ewa Turek
Za pomocą Radykalnego Wybaczania dopytujemy, czy dążymy w rozmowie z klientem jakie sytuacje się powtarzają w życiu. Linia życia, którą często zadajemy na samym początku tej naszej pracy, gdzie na linii życia zaznacza się wydarzenie, główną emocję. Szukamy powtarzających się wzorców, jak na przykład to samo imię. Czy zawsze są to mężczyźni?
Magdalena Czaja
Albo czy co dwa lata.
Ewa Turek
A później patrząc z perspektywy z góry na całą linię życia widzimy, szukamy, czy co 5 lat zdarza mi się właśnie jakieś potknięcie albo ciągle jakiś Michał, Paweł czy mężczyzna porzuca mnie? Wychodzimy od tego. Bardzo ważnym elementem jest znaleźć te wspólne emocje, które się powtarzają. Bo jak wiemy, emocje są tym kluczem dojścia do tego, co jest głębiej.
Magdalena Czaja
Pierwszy powód dlaczego lampka na siebie. Jak to się ma do podświadomości? To co mamy w podświadomości, zrobi wszystko, żeby to się zgodziło z tym, co jest na zewnątrz, czyli to, co na zewnątrz dopasowujemy do naszych przekonań zupełnie nieświadomie. Druga rzecz to to, co powiedziałaś – podświadomość przejawia się w powtarzaniu doświadczeń. I tutaj właśnie bardzo pomocna jest linia życia, którą robi się z trenerem Radykalnego Wybaczania. I bardzo ważne są emocje, ponieważ powtarzające się emocje bardzo często prowadzą nas do danego doświadczenia. I tutaj taki przykład na sesji, klient powiedział jak przerabialiśmy jego relację. Oczywiście nie przyuszedł z danymi relacjami, tylko nieudane relacje. Powiedział, że zawsze wybiera związki na odległość i za każdym razem, kiedy jego partnerka odlatuje, on wpada w rozpacz, jest przekonany, że to koniec i tak dalej.
Ewa Turek
Bardzo silne emocje.
Magdalena Czaja
Zawsze na tych lotniskach.. To jest też takie zabawne, bo jest sesja, zadajesz pytania czy kiedyś się tak czułeś i ktoś mówi – Nie! W ogóle czegoś takiego nie pamiętam. Nie było czegoś takiego. Raz mój tata wylatywał do Stanów jak miałem parę lat. Odprowadziliśmy go na lotnisko…”
Ewa Turek
Ty już wiesz!
Magdalena Czaja
Ale klient nie wie i mówi ale, że to nie istotne i co? No odleciał. No i co? Ojciec wyleciał, miał wracać i nie wracał. I co zapisała podświadomość? Lotnisko, wylot bliskiej osoby, nie wraca. I teraz człowiek idzie na lotnisko..
Ewa Turek
I przeżywa to samo.
Magdalena Czaja
I nagle odpala się guzik. Widzę Cię ostatni raz. Nie wrócisz, znowu będę sam. Rozpacz, dramat itd. Więc to też taka wskazówka dla Was. Jeśli przychodzi Wam taka myśl do głowy – nie, to chyba nie chodzi o to, że to coś tam – to, to właśnie o to chodzi.. w 90 procentach.
Ewa Turek
Nie uciekać, nie bagatelizować.
Magdalena Czaja
Kolejny przykład lampki na siebie mówi o tym, że kiedy coś nam się przydarza w życiu i świadomie mówimy na przykład, że lubimy pieniądze, to wcale to nie musi oznaczać, że nasza podświadomość też tak uważa. Pieniądze mogą nam się kojarzyć z kradzieżą, z zabójstwem. Bogaci ludzie są źli.
Ewa Turek
To są opowieści naszych babć, naszych dziadków, często z czasów wojny czy dorabiania się, trudnych sytuacji, które wchłonęło dziecko i przyjmuje jako, żę duże pieniądze, to też duże ryzyko i straty. No i co?
Magdalena Czaja
Bardzo często ludzie mówią – ale ja jestem gotowy na związek, ja chcę, ja chcę kochać, ja chcę być kochany. Miłość? Super.
Ewa Turek
Ale wybiera osobę na odległość na przykład.
Magdalena Czaja
Pięknie o tym Erich Fromm napisał. On powiedział tak: ,,podczas gdy w pełni świadomie boimy się nie kochać. Prawdziwym strachem jest właśnie kochać, choć często pozostaje to w nieświadomości.” I teraz, jak ktoś przychodzi z tematem związku, relacji, które się nie udają, jedna, druga, trzecia itd. Człowiek może nawijać makaron na uszy jakich on nie ma pięknych przekonań na temat miłości. Ale wystarczy zadać takie proste zadanie. Jest taka metoda na odnajdywanie przekonań w podświadomości, że zadajesz sobie pytanie i masz je dokończyć. Ja mówię do klienta – miłość to..? I ten sam klient, który przed chwilą mi mówił, że miłość to jest wspaniała, przecież to jak ja chcę, to jest cudowne itd. A potem ja mówię szybko odpowiedź na pytanie, Miłość to? – Walka.
Ewa Turek
Pieniądze to? Ryzyko..
Magdalena Czaja
Cierpienie.. Ktoś może odpowie.
Ewa Turek
Rodzina to? Kłótnie.. Sami sobie zróbcie sobie test. Pierwsza myśl, pierwsze słowo, które przychodzi właśnie jako dokończenie zdania.
Magdalena Czaja
Bardzo często my Polacy mamy bardzo, bardzo słabe dokończenia zdań o pieniądzach, o miłości, o rodzinie. Rodzina – walka. Bardzo dużo z nas kojarzy rodzinę z taką harówą.. Zero radości, że trzeba tak ciężko pracować. A już na pieniądze jak trzeba ciężko pracować, to już w ogóle.. Dlatego jesteśmy jednym z najciężej pracujących narodów w Europie, bo po prostu pieniądze nam się kojarzą z ciężką pracą. To są z kolei programy nieświadome, społeczne i narodowe. Wchodzimy już w te pola morfogenetyczne i tak dalej. Dlatego mówię, że lampka na siebie i odkryjesz fascynujące rzeczy, bo to co siedzi w tej naszej podświadomości, jak my potrafiliśmy łączyć pewne fakty ze sobą i wierzyć w to całe życie, to jest naprawdę fascynujące.
Ewa Turek
Interpretacje są czasami bardzo odległe od tego, co się działo rzeczywiście. No i teraz powstaje też pytanie czy pytania dlaczego warto stosować tą lampkę na siebie?
Magdalena Czaja
Po pierwsze dlatego, że odkryjecie w co naprawdę wierzycie. Po drugie możecie odkryć, że te przekonania was chroniły.
Ewa Turek
To jest niesamowite, że to ma również jasną stronę.
Magdalena Czaja
W czasie naszej pracy ludzie odkrywają, że np. to przekonanie, iż miłość to walka tak naprawdę powodowało, że nie wchodziłam w relację dlatego, że się chciałam ochronić przed walką w relacji. Rozumiesz, jakby z jednej strony, to możesz być zła na siebie, że wierzyłeś coś takiego, co nie pozwoliło ci zbudować relacji. Ale z drugiej strony, jak zrozumiesz, że twoja podświadomość stała na twojej straży, no to obejmij się. Podziękuj sobie za to, że to po prostu był twój mechanizm obronny. Czyli to jest jedna rzecz. Odkrycie tych przekonań. Dzięki lampce, jak już odkryjemy te przekonania, to możemy je usuwać i to się robi dzięki np. afirmacjom. Tylko wiele osób źle pisze afirmacje, bo przechodzi od razu do właściwych. A najpierw trzeba posprzątać w tej szafie.
Ewa Turek
Może zrobimy odcinek o tym.
Magdalena Czaja
Wiele osób ma nie posprzątane w szafie, a kupuje nowe ubrania pod tytułem jestem bogata, piękna, mądra itd. A w szafie po prostu 12 trupów. W postaci przekonań z dzieciństwa.
Magdalena Czaja
Dzięki temu możemy wygrać te nowe, czyli te właściwe. Najpierw trzeba posprzątać.
Ewa Turek
Powiedziałaś, że lampka je oświetla, można je zmieniać, czyli można popracować nad wgraniem nowych przekonań, które dzisiaj lepiej nam służą i są potrzebne. My zdecydujemy, jakie chcemy teraz mieć przekonania, bo pamiętajmy, że mamy przekonania i te pozytywne, które nas wspierają i te, które nas ściągają w dół.
Magdalena Czaja
One potrafią być przeciwne jedno do drugiego. I dlatego raz będziesz zarabiać, raz będziesz tracić, raz będziesz w szczęśliwej miłości, za chwilę będziesz w dramatycznym związku. My tam mamy wszystko, cały przegląd wojsk w tej podświadomości i warto sobie zostawić wojska.
Ewa Turek
Nie tylko trupy, ale też i wojsko.
Magdalena Czaja
Żeby zobaczyć swoje przekonania, to macie obserwować swoje życie. Wiecie o tym, że możecie sobie dokończyć zdania, bo na przykład możecie zadać sobie pytanie i je dokończyć. Jest jeszcze jedna technika. Przy czym ja bym chciała bardzo z Ewą Wam zaproponować nasze webinary, które będą też nowością. Będziemy robić webinary, na których będziemy też ćwiczyć różne rzeczy. I wspaniałą techniką jest technika lustra. Jedną z rzeczy, które nam pokazuje lustro, czyli druga osoba, są np. nasze cechy, które uznaliśmy za niefajne. To jest jedna z tych rzeczy, które lustro pokazuje. I tutaj taka ciekawostka, są takie filmiki, które nagrywam na social media i jeden z odcinków był właśnie o tym, że inni ludzie w naszym życiu, zwłaszcza ci, którzy nas najbardziej ranią, pokazują nam nasze rzeczy. Szczerze mówiąc wywołało to wielką, wielką dyskusję na ten temat, bo okazało się, że tak bardzo wiele osób nie jest w stanie się pogodzić z tym, że inni nam pokazują te nasze niefajne cechy. I tam padały argumenty oczywiście – ale jak to? Przecież jak on pije to co ja też pije itd. – Ale to świadczy tylko o tym, że ta technika lustra nie jest do końca rozumiana tak jak powinna być. Od razu Was zapraszam też na nasze webinary. My z Ewą tam będziemy pogłębiać te tematy.
Ewa Turek
Tak jest. Piękne jest też połączenie z tym hasłem, czyli podświadomość a wybaczanie. To jest nasz jakby ulubiony kawałek, ponieważ w radykalnym wybaczaniu bardzo głęboko się tym zajmujemy. I jest takie piękne hasło, które też w książce Murphy’ego się pojawia, że życie zawsze wybacza. Słuchajcie, te pierwotne nasze moce życia, wszystko co jest zapisane w podświadomości, co kieruje naszym ciałem, naszą istotą, idzie ku życiu. Tak to można określić. Skaleczysz się w palec, nie musisz o tym myśleć, nawet nie wiesz jak, ale wszystkie zasoby twojej istoty idą w tym kierunku, żeby to wyleczyć. Wszystkie stany chorobowe są przejściowe, ponieważ mamy pierwotny zapis ,,program, zdrowie i życie.” Nasze myśli, czyli właśnie te nie wspierające przekonania. Są takie tamy przed tym pięknym, zdrowym życiem.
Magdalena Czaja
Trzeba po prostu podjąć decyzję. Chcę się z tym rozprawić. Możecie to zrobić na wiele sposobów. Pracując z przekonaniami, z trenerem Radykalnego. Na kursach, które oferujemy, przepięknie z przekonaniem pracuje metoda Byron Katie, którą dwa razy w roku tej metody uczymy na warsztacie. Zapoznajemy z nią. Możecie czytać książki na ten temat. Oczywiście są jeszcze inne metody niż tylko ta, w której jesteśmy najbardziej zakochane. Grunt, żeby podjąć decyzję, że coś chce się z tym wszystkim zrobić.
Ewa Turek
I też w Radykalnym mamy takie główne hasło, że wybaczanie ma moc uzdrawiania. Bardzo mi się to podoba. Można inaczej powiedzieć, że wybaczanie jest warunkiem zdrowia zarówno tego fizycznego, cielesnego, ale też umysłowego, myślę, że na każdym poziomie. To jest wielkie wsparcie do życia.
Magdalena Czaja
Dokładnie tak. Za dzisiaj dziękujemy. Chcemy Was zaprosić do tego, jeśli się Wam podobają te podcasty i uważacie, że są pomocne, to żebyście je komuś podesłali. Jeśli macie okazję gdzieś nas ocenić, to postawcie tam gwiazdki oceniające, piszcie komentarze.
Ewa Turek
Zawsze chętnie czytamy.
Magdalena Czaja
Piszcie komentarze. Będziemy odpowiadać. Jeśli macie jakiś temat, który chcecie, żebyśmy z Ewą poruszyły na podcaście, to też o tym nam napiszcie. Wszystkie informacje o tym, co możecie zrobić z metodą Tippinga znajdziecie na metodatippinga.pl. A za dzisiaj dziękujemy!