Jak duchowość może Ci pomóc w realizacji celów?

Narzędzia Radykalnego Wybaczania od dekad zmieniają życie tysięcy osób na całym świecie. Pomagają uwolnić się od bólu przeszłości i teraźniejszości po to, aby żyć z lekkością i radością. Wybaczanie naprawdę ma moc. W tym artykule pomożemy Ci lepiej poznać Radykalne Wybaczanie oraz jego narzędzia. Opowiemy, jak skutecznie osiągać cele, jak duchowość może Ci w tym pomóc i dlaczego czasami nie udaje nam się zrealizować własnych celów? Opiszemy też 3 poziomy intencji, które mogą wspomóc realizację celów.

Ustalanie celów

Najważniejsze to wiedzieć, czego się chce

Ustalając cele trzeba być precyzyjnym. Kiedy masz energię, fokus na swoim celu, to jest ona  jak laser wypalający dziurę. Metafora energii skupionej na celu,  która jest jak laser, pomaga szczególnie w momentach rozproszenia, zniechęcenia czy utraty motywacji. Bycie wytrwałym w tym, aby uderzać laserem w jedno miejsce przynosi efekty.

Ćwiczenie – jak dowiedzieć się, czego chcę w swoim życiu?

Ćwiczenie to przebiega w 4 krokach. Do jego wykonania będziesz potrzebował 3 kartek, czegoś do pisania i kilku minut czasu dla siebie.

Krok 1. Czego nie chcę?

Weź czystą kartkę i zacznij na niej zapisywać listę rzeczy, których nie chcesz w swoim życiu.  Zapisz wszystko, co przychodzi Ci do głowy.

Przykładowo możesz napisać:

  • nie chcę objadać się cukierkami;
  • nie chce wybuchać złością na dzieci, rodzinę i najbliższych;
  • nie chcę ważyć więcej niż tyle i tyle kilogramów.

Pisz nieprzerwanie przez 5 minut.

Następną rzeczą, jaką zrobisz, to gruba kreska pod ostatnią rzeczą, której nie chcesz.

Krok 2. Czego chcę?

Teraz weź kolejną kartkę i na niej napisz odwrotność do każdej rzeczy, która znalazła się na pierwszym arkuszu papieru. Na przykład, jeśli napisałeś, że nie chcesz być sam, to teraz powinieneś napisać, że chcesz być w relacji. Jeśli nie chcesz więcej kłótni, to chcesz spokoju. Jeśli nie chcesz kłopotów finansowych, to chcesz mieć wystarczająco dużo pieniędzy i tak dalej…

To ćwiczenie pomoże Ci odkryć, czego chcesz.

Krok 3. Co mogę zrobić?

W trzecim kroku tego ćwiczenia bierzesz trzecią kartkę i zaczynasz na niej pisać rzeczy, które Ty możesz zrobić już dzisiaj, aby stało się to, czego chcesz. Co możesz zrobić już teraz, aby przybliżyć się do tego, co jest Twoim celem. Tym pozytywnym celem.

Przykładowo, jeśli na pierwszej kartce napisałeś, że nie chcesz odczuwać bólu kręgosłupa, a na drugiej, że chcesz mieć zdrowy kręgosłup bez bólu, to na trzeciej wyznaczysz sobie pierwszy krok w postaci zadzwonienia i zapisania się na serię masaży u fizjoterapeuty. Możesz też postanowić, że znajdziesz na YouTube ćwiczenia na ten konkretny ból lub zaczniesz codziennie wybierać spacer zamiast jazdy samochodem.

Krok 4. Priorytety

Nadaj celom priorytety. Twoja podświadomość i nadświadomość wiedzą, co jest najważniejsze. Jeśli priorytety nadawane celom nie będą prawdziwe, to planowanie będzie bezskuteczne, a cele nie zostaną zrealizowane. Nie znajdziesz czasu, żeby zrobić rzeczy, które by cię zbliżyły do realizacji celu, ponieważ inne rzeczy będą ważniejsze.

Jak sprawdzić, czy nadane priorytety są prawdziwe? Zapytaj siebie, czy to jest dla Ciebie dobre, korzystne i bezpieczne. W ten sposób zapytasz swoją podświadomość, czy ona wyraża zgodę na to, żeby cel się zrealizował.

Jeśli poczujesz opór, to masz sygnał, że coś jest nie tak z priorytetem, albo nawet z samym celem.

Sposoby, które przybliżą Cię do zrealizowania własnych celów

Jeśli już wybierzesz cele oraz wymyślisz sposoby, w jaki sposób je zrealizować, warto, abyś dodał do tego konkretną datę – od kiedy to się zacznie, albo kiedy zrobisz właśnie to, co jest zaplanowane.

Dodatkowo polecamy o swoich celach mówić głośno. Mówić o nich osobom, które nam dobrze życzą i wspierają w tym. Osobom, które nie będą nas krytykować, a kiedy osiągniemy swój cel, będą się cieszyć razem z nami. Koniecznie szukaj osób, które Ci “dmuchną w skrzydła”.

3 poziomy intencji

Za każdą naszą decyzją, zachowaniem może kryć się intencja. Zmiana tej intencji zmienia efekt tego, co robimy.

Colin Tipping wyróżnia 3 poziomy intencji: podstawowe, transformacyjne i duchowe. Proponuje też, aby  intencje z niższych poziomów podnosić do wyższych.

Intencja podstawowa

Intencją najniższą jest intencja podstawowa. Mamy tutaj na myśli konkretny cel, bardzo materialny i bardzo realny. Przykładowo, może to być dom i jego wyposażenie czy lepszy samochód o konkretnej marce.

Intencja podstawowa jest bardzo ważna, ponieważ odpowiada na podstawowe wartości, które mamy w sobie. Wśród nich znajdują się na przykład: fizyczne przetrwanie, komfort życia, uznanie, dobrobyt, wiedza, stabilizacja, zdrowie, sukces materialny, itd.

Intencja podstawowa nie jest zła. Mamy prawo tego chcieć, a co więcej – mamy prawo nie chcieć niczego więcej. Jeśli natomiast chcemy mieć coś więcej, to możemy intencję podstawową podnieść do transformacyjnej.

Intencja transformacyjna

Intencja transformacyjna niesie ze sobą myśl o  swoim rozwoju, zmianie, podnoszeniu świadomości. W jej wyniku odczuwamy wyższe emocje: współczucie, zrozumienie, wdzięczność, wiarę, oświecenie, itd.

Intencja duchowa

Intencja duchowa to najwyższy poziom ze wszystkich trzech intencji. Ma ona miejsce, gdy naszymi celami jest coś więcej niż tylko kwestie materialne czy wygody, ale też coś więcej niż np. nasz rozwój.. Mogą to być przykładowo: chęć pokoju, czynienia dobra, szerzenie miłości, radości, dawania, brania lub dzielenia się czymś.

Zawsze ostatecznym celem nas – istot duchowych przeżywających ludzki los –  jest poczucie połączenia ze źródłem. Uczucie, że robi się coś pięknego, dobrego, duchowego.

Pomimo, że każda intencja jest dobra, to jednak warto pomyśleć czy nie chcemy ją podnieść na wyższy poziom. Dlaczego? 

Fragment książki Colina Tippinga, Radykalna manifestacja marzeń – o tym, jak marzenie podstawowe zamanifestowało się po uczynieniu z niego wyższej intencji.

“Od dziecka podobały mi się samochody marki Jaguar, ale uważałem je za przeznaczone dla bogatych biznesmenów. Mój ojciec był technikiem samolotowym i codziennie jeździł do pracy i z powrotem 11 kilometrów na rowerze, bo nie mieliśmy samochodu. Ojciec dopiero około 50 kupił samochód i to tylko model małolitrażowy.

Byliśmy klasą pracującą w Anglii, gdzie obowiązuje podział klasowy. Przezwyciężenie pochodzenia klasowego jest tam trudniejsze niż w Ameryce i nie wystarczą do tego pieniądze. Dla mnie Jaguar był samochodem dla ludzi z innej klasy lub dla tych, którym się w życiu powiodło. Był symbolem sukcesu i bogatego stylu życia. Właściciele Jaguaraów zdecydowanie należeli do klasy wyższej, ja natomiast nie. Pragnienie, by mieć Jaguara wynikałoby więc z celu podstawowego i głęboko materialistycznego, ale w mojej intencji odwołałem się do wyższego celu przezwyciężenia świadomości biedy i niższości mojej klasy, tak abym mógł osiągnąć sukces w biznesie. To również cel podstawowy, który jednak odwołuje się do inspiracji, aby móc służyć większej liczbie ludzi i wypełnić misję stworzenia świata opartego na wybaczaniu. To jest moja praca, a więc mój biznes.

Ogólnie rzecz biorąc, nie przywiązuję wielkiej wagi do samochodów. Są środkiem transportu, ale nie traktuję ich jako symboli statusu społecznego. Przed Jaguarem jeździłem nawet droższym samochodem. Nie miał on jednak dla mnie specjalnego znaczenia. Był jedynie pojazdem, dzięki któremu mogłem się przemieszczać. Jaguarowi przypisałem natomiast znaczenie, które wspierało moją osobistą transformację i odwoływało się do boskiego celu. Zasadniczą kwestią jest więc odniesienie celów podstawowych do wyższych i muszą być one prawdziwe, autentyczne. Nie warto ich wymyślać, jeśli nie potrafimy uzasadnić pragnienia czegoś materialnego odwołując się do własnej transformacji lub boskiego celu, powinniśmy się zastanowić, czy warto w ogóle wkładać energię w jego manifestacje, skoro nie mamy rzeczywistej potrzeby. Jednakże często widzimy dziś ludzi, którzy zbierają rzeczy tylko po to, aby je posiadać i którzy czują się coraz bardziej niezadowoleni, ponieważ ich cel jest pozbawiony sensu, piękna.”

 

Umiejętność wizualizowania tego, co my chcemy.

Bardzo ważną rzeczą jest umiejętność wizualizowania tego, co chcemy. Dla naszego mózgu nie ma znaczenia, czy coś się dzieje, czy też tylko o tym myślimy.  Ważne jest to, o czym myślimy, co sobie  wyobrażamy. Potem, zupełnie podświadomie, zaczynamy działać w kierunku zrealizowania naszych myśli i wyobrażeń.

Ćwiczenie Silvy – technika szklanki wody

Technika ta jest szczególnie przydatna , kiedy napotyka się jakieś trudności w osiągnięciu celu, albo  mamy jakiś problem i nie możemy znaleźć rozwiązania. Wejście w stan alfa i wyjście z niego

Wejście

Zanim przystąpisz do techniki szklanki wody wprowadź swoje ciało w stan alfa, a następnie z niego wyjdź. Jak to zrobić?

  • Przyjmij wygodną pozycję. Zamknij oczy. Zrób głęboki oddech i podczas wydechu 3 razy powtórz w myśli i wyobraź sobie cyfrę 3.
  • Weź kolejny głęboki oddech i podczas wydechu 3 razy powtórz w myśli i wyobraź sobie cyfrę 2.
  • Weź kolejny głęboki oddech i podczas wydechu 3 razy powtórz w myśli i wyobraź sobie cyfrę 1.

Po osiągnięciu podstawowego stanu alfa i w celu jego pogłębienia możesz wykonać ćwiczenie licząc wstecz, na przykład od 10 do 1.

Wyjście

Wyjście ze stanu alfa polega na powiedzeniu do siebie w myślach: “Za chwilę policzę od 1 do 5, otworzę oczy, będę całkowicie obudzony i w doskonałym samopoczuciu”. Następnie przechodzi się do odliczania.

Bardzo ważne jest to, aby nie zapomnieć wyjść ze stanu alfa.

Technika – praktyka

Krok 1. Szklanka z wodą

Przed snem napełnij szklankę wodą. Weź ją i usiądź na łóżku. Skoncentruj się na tej szklance z intencją uzyskania rozwiązania. Koncentrujesz się na wodzie i myślisz o rozwiązaniu, nie o problemie.

Krok 2. Stan alfa

Wprowadź się w stan alfa. Łatwiej będzie to zrobić, kiedy przy przymkniętych powiekach lekko uniesie się gałki oczne do góry. Tak do połowy. Nie całkiem.

Krok 3. Wypij połowę

Wypij około połowy szklanki wody i jednocześnie powtarzaj sobie w myślach sugestię: “To jest wszystko, co muszę zrobić, aby znaleźć rozwiązanie problemu, który mam na myśli.” Powtarzaj to sobie.

Następnie odłóż szklankę na bok i pójdź spać.

Krok 4. Wypij resztę

Rano po przebudzeniu weź szklankę wody i wypijając to, co w niej pozostało powtarzaj sobie w myślach sugestię: “To wszystko, co muszę zrobić, aby znaleźć rozwiązanie problemu, który mam na myśli.”

Dlaczego to działa?

Mówiąc do wody programujesz ją. A skoro programujesz wodę z intencją rozwiązania, a ona potem przez pół nocy jest w Tobie, to tam pracuje.

Informacja przyjdzie, ale w różnej formie

Odpowiedź znajdziesz w sobie, ale może ona przybrać różną postać: myśli, przeczytanego tekstu w gazecie, usłyszanej wiadomości w radiu lub telefonu od kogoś.

A więc: wstań, wypij wodę, a później bądź czujny jak ważka i wyglądaj sygnałów. To może być nagła myśl.

Intuicja mówi do nas najczęściej wtedy, kiedy jest cisza i spokój, gdy jesteśmy skupieni, zrelaksowani. Jest to bardzo często po prostu zdanie, słowa, które pojawiają się nagle i znikają. Ale co ważne, nie włączają się wtedy emocje, zwłaszcza trudne emocje, więc wtedy łatwo to rozpoznać jako wewnętrzny głos intuicji.

Kiedy cele się nie zrealizują?

Jeśli robisz wszystko, o czym wspomnieliśmy powyżej, a Twoje cele się nie realizują, to może to oznaczać, że nie są one zgodne z Twoim planem na życie. Może czeka Cię coś lepszego. Może też jeszcze nie jesteś na to gotowy.

Druga sprawa, bardzo ważna to wewnętrzne przekonania i programy. Jeżeli masz w podświadomości program i przekonanie, które stoi w sprzeczności z Twoim celem, to Twoja podświadomość obroni Cię przed jego zrealizowaniem. Przekonania są silniejsze niż nasze chęci. Dlatego warto się uczyć metod pracy z przekonaniami.

6 kroków manifestacji według Radykalnego Wybaczania

W pracy Colina Tippinga znaleźć można ideę 6 kroków manifestacji według Radykalnego Wybaczania:

  1. uświadom sobie potrzebę – musi być ona pozytywna;
  2. jasno i precyzyjnie formułuj swój cel;
  3. wizualizuj ten rezultat – wszystkimi zmysłami: zobacz, usłysz, poczuj zapach;
  4. poczuj emocje towarzyszące osiągnięciu celu;
  5. powierz całkowicie sprawę wyższej sile, duchowi, bogu, swojej górze;
  6. nie przywiązuj się do rezultatu.

Narzędzia Radykalnego Wybaczania

Warto przypomnieć kilka dostępnych narzędzi do pracy z przekonaniami:

  • warsztaty z certyfikowanym trenerem Radykalnego Wybaczania;
  • e-book “Poznaj 9 warunków przyciągania obfitości wg Radykalnego Wybaczania”;
  • podcasty Instytutu Metody Tippinga;
  • praca indywidualna;
  • gra Satori – gra planszowa Radykalnego Wybaczania  przeprowadzana przez Instruktorów Gry satori

Wyślij komentarz

Zapisz się na wydarzenie