WYBACZAM HITLEROWI

„Wybaczam Hitlerowi.

Jedna z moich trenerek, polska Żydówka, która jest teraz po dziewięćdziesiątce, przyszła do mnie w wieku 73 lat, aby zostać trenerką Metody Tippinga. W wieku siedmiu ukrywała przed śmiercią tuż za murami warszawskiego getta. Ale widziała, co się w nich stało. Gdyby naziści znaleźli ją i jej matkę, trafiłaby również tam. Ona i jej matka uciekły, czołgając się kanałami. W końcu zemdlała z powodu smrodu, więc matka niosła ją przez większą część drogi.
Po odbyciu szkolenia ze mną w Ameryce stwierdziła, że musi wrócić do Polski, aby uczyć tej świadomości „swoich ludzi”. Zamieszkała w Warszawie i zaczęła rozmawiać z ludźmi o Radykalnym Wybaczaniu. Jej sposobem na zwrócenie uwagi polskiej społeczności żydowskiej było powiedzenie: „Na własne oczy byłam świadkiem horroru warszawskiego getta. Widziałam takie rzeczy, których młoda siedmioletnia dziewczyna nigdy nie powinna widzieć. Ale całkowicie wybaczyłam Hitlerowi. Chcesz wiedzieć jak?”

Colin C. Tipping

Tak zaczęła się Metoda Tippina w Polsce…Zdajemy sobie sprawę jak kontrowersyjny może być ten wpis. Zwłaszcza w dniu takim jak dziś. Są takie doświadczenia, które wydaje się, że są „nie do wybaczenia”. Morderstwa, gwałty, okrucieństwa wojny…a jednak są ludzie, którzy potrafili i to wybaczyć. Jak to powiedziała jedna z ofiar holocaustu: “Musiałam wybaczyć, by móc w ogóle żyć.”
I to właśnie oni powinni być dla nas wzorami i nadzieją.

Dziękujemy za świadectwo Irence Polkowskiej-Rutenberg <3

Wyślij komentarz

Zapisz się na wydarzenie